Bugun...
Reklam
Reklam


Amazon'un Türk'ü

Web sitelerinin Google’da üst sıralara çıkmasını sağlayan SEOART yazılımıyla Amazon AWS’den startup yatırımı alan ilk Türk olan Oktay Çomak, SEO alanında aranan isim hâline geldi.

Amazon'un Türk'ü
+ -

Türk e-ticaret sektörüne girmeye hazırlanan Amazon AWS, Türkiye'ye daha gelmeden ilk yatırımını yaptı. 29 yaşındaki genç girişimci Oktay Çomak yapay zeka ile çalışan SEO yazılımı ile Amazon'dan startup yatırımı alan ilk Türk oldu. Amazon'dan 2 yıllık teknik destek alan Çomak Türkiye'de çok az bilinen SEO alanında en tanınmış isimlerden biri. Medya kuruluşları başta olmak üzere e-ticaret siteleri ve internet üzerinden pazarlama faaliyeti yürüten firmalara SEO hizmet veriyor. SEO tekniklerini kullanan firmalar ise Google'a herhangi bir ücret ödemeden haber ya da ürünlerinin üst sırlarda yer almasını sağlıyor. Böylece etkinliklerini artırarak daha çok kişiye ulaşırken, gelirlerini de artırıyorlar. Bu alanda eksikliği görerek SEOART adını verdiği bir yazlım geliştirdiğini anlatan Çomak, “SEOART bir tool. Tamamen Türk yazılımcılar tarafından geliştirildi. Google, Yandex ve Yaani gibi bütün arama motorlarıyla entegre şekilde çalışıyor. SEOART haber sitelerinin ihtiyaçlarına göre geliştirildi. İki yıldır kullanılıyor. Yazlım ilgili kelimeleri tarıyor, günlük olarak grafikleri veriyor, web sitesi hatalıysa tespit ediyor. Haber için konu önerisinde bulunuyor, almanız gereken aksiyonları söylüyor. Yazlımın ikinci versiyonu ise e-ticaret dahil olmak üzere her türlü web sitesinde kullanılabilecek” dedi.
SEOART'ı kurduktan sonra yatırım arayışına girdiğini anlatan Çomak, “Amazon'la da görüşmemiz bu süreç içerisinde oldu. Aslında Amazon'la tanışıklığımız daha eskilere dayanıyor. Ben öğrenci iken Sırbistan ve Makedonya'da Amazon AWS'in eğitimlerine katılmıştım. Yazılımı geliştirdikten sonra Amazon'un kapısını çalmaya karar verdik. Fikrimizi dinlediler, beğendiler. 2017'nin Eylül ayı gibi startup desteğini aldık. Önümüzdeki 2 yıl boyunca bütün maliyetlerimizi karşılayacak ve yurt dışına da açılmamızı sağlayacak kadar güzel bir destek. Karşılığında bizden hiçbir şey talep etmediler. Çünkü Türkiye'de bir şey yapmak istiyorlar. Yatırımcılara da tavsiyem gitsin Amazon'a başvursunlar. Türkiye'ye satışlara başladıklarında onlarla birlikte çalışmak istiyoruz. Amazon AWS dışında başka yatırımlarımız da bulunuyor” diye konuştu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI