Bugun...
Reklam
Reklam


Bakan Akar’dan yeni askerlik sistemi ve S-400 açıklamaları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda S-400’ler ve yeni askerlik sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, TSK’nın ülkesinin, milletinin birliğini, vatanının güvenliğini, hak ve menfaatlerini korumak ve kollamakla görevli olduğunu kaydetti.

Bakan Akar’dan yeni askerlik sistemi ve S-400 açıklamaları
+ -

Terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini belirten Akar, 462 bin kilometrekarelik mavi vatanda da ülkenin hak ve menfaatlerinin korunması için gerekli görevlerin başarıyla yerine getirildiğini dile getirdi. Görevlerin yapılmasında personel ve lojistik olmak üzere iki temel hususun olduğunu dile getiren Akar, 1927'den beri aynı kanunun işlediğini kaydetti. Değişen ihtiyaçlara ve şartlara dikkat çeken Bakan Akar, "Bütün bunları göz önünde tutmak suretiyle yeni bir askerlik sistemine ihtiyaç olduğu ortaya çıktı" dedi. 

Yeni askerlik sistemi hazırlanırken gençlerin kişisel, mesleki ve eğitim alanlarındaki ihtiyaçlarının da göz önüne alındığını belirten Bakan Akar, amaçlarının yeni sistemle TSK'nın ihtiyacının karşılanması başta olmak üzere öngörülebilir, süreklilik, eğitim, mesleki ve sosyal gelişim ihtiyaçlarıyla eğitimli insan kaynağının etkin kullanılması olduğunu dile getirdi. Askerlik görevini çeşitli sebeplerle erteleyen 2 milyon 200 bin kişinin olduğunu vurgulayan Akar, her sene yaklaşık 700 bin kişinin de askerlik çağına geldiğini dile getirdi. Bakan Akar, yeni askerlik sisteminde yükümlü kaynağının "yükümlü erbaş/er", "yedek astsubay" ve "yedek subay" olarak sınıflandırılabileceğini, bunların yanı sıra bedelli ve dövizli askerlik uygulamalarının da yer alacağını ifade etti. Bakan Akar, Türk ordusunun “peygamber ocağı” olarak anıldığını, ordu-millet geleneği bulunduğunu vurgulayarak, "Bu bağlamda adı ne olursa olsun tamamen para karşılığı hizmet edenlerden müteşekkil bir ordu istemiyoruz" dedi. Bakan Akar, "Mutlaka bizim erlerimiz Mehmetçiğimiz olacak. Bu anlayışı yaşatacağız. Profesyonellik dediğimiz uzman erbaş/erlerle yaptığımız çalışmaların bir orantısı olacak. O orantı belli bir oranda takip edilecek, onu bozmayacağız. Bizim bir tarafta bedelli, bir tarafta yükümlü olarak Mehmetçiği biz Silahlı Kuvvetlerde daima görmek istiyoruz. İnşallah bunu devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI