Bugun...
Reklam
Reklam


Sağlık Bakanı Demircan: "Geleneksel Tıp, Modern Tıbbın Alternatifi Değildir"

Sağlık Bakanlığının gerçekleştirdiği "Birinci Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi" başladı. Kongreye Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Yalvaç Grup YKB Şefik Yalvaç, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ve çok sayıda davetli katıldı

Sağlık Bakanı Demircan: "Geleneksel Tıp, Modern Tıbbın Alternatifi Değildir"
+ -

Sağlık Bakanlığının gerçekleştirdiği "Birinci Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi" başladı. Kongreye  Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Yalvaç Grup YKB Şefik Yalvaç, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşan Demircan, geleneksel tıbbın modern tıbbın alternatifi olmadığını belirterek, "Onun yerine geçme iddiasında değildir. Zaten birbirinin alternatifi olmamalı, birbirini tamamlayan, zaten bu nedenle o adı veriyoruz, tamamlayıcı tıp. Geleneksel tıp uygulamaları ve kullanılan ürünler bilimin laboratuvarında da mutlaka masaya yatırılmalı ve geleneksel tıbbın bize sunmuş olduğu, geçmişe ait birikimi, biz bilimin ışığı altında masada değerlendirip, geleceğe ve kendimize hizmet ettirmeliyiz. Sağlık Bakanlığı olarak yaptığımız mevzuat düzenlemeleriyle geleneksel tıp uygulamalarını sağlık sistemimize entegre ediyoruz. Uygulama ve uygulayıcı boyutuyla standartlar oluşturduk. Bu standartları geliştirmek için takip ediyoruz ve geliştirmeye devam ediyoruz" dedi.

Bakan Demircan, "Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını, merdiven altı uygulamalar olmaktan çıkarmak için elimizden gelen gayreti de sarf ediyoruz. Hem halkımızın sağlığı açısından hem de geleneksel tıp ile ilgili istismarların son bulması ve algının düzeltilmesi bakımından bu mutlaka gereklidir. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp konusu uluslararası bu toplantıda, bilimsel temelde ele alınacaktır. Kongreyi ve kongreden çıkacak bilimsel sonuçları gelecekte yolumuzu aydınlatması bakımından önemsiyoruz" diye konuştu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI