Bugun...
Reklam
Reklam
Mirasta saklı pay


Av. Celal Özdemir Suçlusun Çünkü Erkeksin!
 
 

Tekrar merhaba. Bu sayıda gene sizlerle birlikteyiz. Köşemizde, her sayıda başka bir konuya değineceğimizi söylemiştik. Bu sayıda da farklı bir hukuki konu üzerinde duracağız. Ancak sizden gelen istekler doğrultusunda belirli konulara daha detaylı şekilde değinmemiz de mümkün.

 

Bu sayıda mirasla ilgili bir takım sorunlara değinip, size bazı ipuçları vereceğim. Hukuk alanında en çok sorun çıkaran konu belki de mirastır. İnsanlar hayatta iken hiçbir problem olmamasına rağmen, vefatlarından sonra birçok problem ortaya çıkabilmektedir. Bunların en kötüsü de bu sorunlarla mirasçıların yani ailelerin uğraşacak olmasıdır. Kardeşleri, anne ile oğlu, amca ile yeğeni birbirine düşürebilen tek konu miras meselesidir. Bu sebeple bu konu üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum.

 

Miras dediğimiz takdirde; herkesin aklına, bir insanın öldüğü zaman, geride kalanlara bıraktığı malvarlığı gelir. Aslında bu tanım bir yerde doğru olmakla birlikte eksik bir tanımdır. Bunun yanında vefat edenin ölmeden önce kime ne bıraktığı, hangi malların miras olarak geçebileceği, kimlere ne kadar pay düşeceği de miras hukuku ile alakalıdır.

 

Miras ile ilgili en çarpıcı nokta; saklı pay meselesidir. Saklı pay ile ilgili çok az insan bilgi sahibidir. Ancak uygulamada çok kullanılan bir hukuki kurumdur. Saklı payı size şöyle açıklayabilirim. Bir şahıs; her ne kadar mirasınızı başkasına da bıraksa, mirası üzerinde bazı mirasçılarının bir takım payları ve hakları vardır. Bu hak ve paylara saklı pay denir. Yani saklı pay sayesinde; bir şahıs herhangi bir şekilde mirasçılarını, tamamen mirasından mahrum edemez. Bunun engeli, onların saklı paylarıdır.

 

Bunu açıklamanın en güzel yolu bence örnekleştirmektir. Örneğin; bir adamın 2 tane çocuğu var ve hayatta başka kimsesi yok. Bu durumda çocukları onun mirasçısı oluyor. Adam, bütün malvarlığını bir vakfa bağışlıyor ve çocuklarına hiçbir şey bırakmıyor. Saklı pay sayesinde; çocuklar, bu bağışlananlardan bir kısmı bizim hakkımız diyebiliyorlar yani belli bir kısmında hak iddia edebiliyorlar.  Bu tarz bir olayda,  eğer saklı pay olmasaydı, adamın çocuklarına hiçbir şey kalmayacaktı ve bu durum; çocuklar için büyük haksızlık olurdu. Bunun için kanun saklı payı getirmiştir.

 

Bu kurum sayesinde, insanların mirasçılarından mal kaçırmaları ya da onları mirastan mahrum etmeleri engellenmiş oluyor. Ayrıca bu sayede; yaşı ilerlemiş insanların, kandırılmaları durumunda da çocukları mağdur olmamış oluyor.

 

Yıllardır Türk filmlerinde; zengin iş adamı, avukatına ‘’ ben ona miras bırakmayacağım, tek bir kuruş bile kalmasın, nasıl ayarlaman gerekiyorsa yap ‘’ demiştir. Bunun üzerine filmin sonunda; adamın çocuğuna da gerçekten bir kuruş bile kalmamıştır. İşte bu; gerçek dışı olup, ayarlanması mümkün olamayan bir durumdur. Saklı pay bunun da engeli olmuştur.

 

Sakın bu söylediklerim; mirasçıların hepsinin saklı payı var gibi algılanmasın. Çünkü kanun hepsine bu hakkı tanımamıştır. Saklı pay hakkına sadece anne baba, çocuklar ve eş sahiptir. Kardeşler de eskiden bu hakka sahiptiler. Örneğin hiç çocuğu olmayan, anne ve babası da sağ olmayan bir şahıs vefat ettiğinde, mallarını başkasına bırakmış ise, kardeşleri bu mallarda birtakım haklar iddia edebiliyorlardı. Ancak yeni düzenleme ile artık çocuksuz ölen, anne ve babası da sağ olmayan şahıs bütün malvarlığını istediği yere bağışlayabiliyor.  Bu durumda kardeşler, mirasta bizim de hakkımız vardır diyemiyorlar.

 

Bütün okurlara saygılarımı sunmakla birlikte, merak ettiğiniz konularla ve sorunlarla ilgili maillerinizi bekliyorum.  İyi günler…

 

Av. Celal Özdemir

Mail: [email protected]

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI