Bugun...
Reklam
Reklam
Neden oruç tutarız?


Pelin Öztürk Gala Dergisi
 
 

Fakirlerin halinden anlamak.

Aslında oruç tutmanın manası 'Fakirleri anlayalım' gibi sığ bir görüş değildir. Oruç sadece aç kalmakta değildir. Bizim unuttuğumuz ya da unutmanın işimize geldiği bir konu var; Kötü söz ve düşünceden arınmak da oruç tutmak için bir şarttır.

 

Yoksa sen de ramazan geldiğinde içkiyi bırakıp, oruç tutmadığı için etrafındaki insanları eleştiren, trafikte adeta terör estiren sözde oruç tutanlardan mısın?

Oruç sabrı temsil eder. Oruç tutuyosun diye daha sinirli oluyorsan ya da bir tartışmaya yaratıp 'Oruçluyum' cümlesini savunma mekanizması haline getirdiysen sen hiçbir şey anlamamışsın güzel kardeşim. Yunus Emre'nin bir sözü var, "Bir kez gönül yıktın ise, o kıldığın namaz değil" der. Oruç tutarken asıl kavramamız gereken de budur. Açlık sadece bir simgedir. Oruç, ruhumuzun açlığını dindirme evresidir. Oruç, yeme-içme faaliyetlerimizi geçici olarak durdurduğumuz bir hadise değildir. Oruç bize tahammülü ve sabrı öğretir.  Sadece müslüman olan için de değilidirİnsanlık tarihinde dinlerin neredeyse tümünde oruç tutmak yer alır. Mesela Budizm, oruca en fazla önem veren dinlerdendir. Budizm'in kurucusu Buda, 'Sonsuz kurtuluşa' yani Nirvana'ya ulaşmanın yolunun arzulardan vazgeçmekten geçtiğini vurgular. Kurtuluşta ancak arzuları terk etmekle sağlanır. Bu arzulardan kurtulmanın birinci yolu da oruç tutmaktır. Hatta daha üç büyük semavi din ortaya çıkmamışken, ilkel kabilelerce; tanrılarını mutlu etmek ve ya gazabından korunmak için başvurulan yaygın bir ibadet şeklidir. 

 

 

Bu mübarek ayda hepimizin sabrı, paylaşmayı, güzel ahlakı, tahammülü öğrenmemiz dileğiyle...

 
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI