Bugun...
Reklam
Reklam
Yok canım ne savaşı, terör o...


Pelin Öztürk Gala Dergisi
 
 

Yok canım ne savaşı, terör o...

 

Herkesin dilinde bir Üçüncü Dünya Savaşı furyası...

ABD twitter gündemine bakıyoruz. İlk beş hashtag arasında "Worldwar" var. Dünya basını Üçüncü Dünya Savaşı yaklaşıyor haberleriyle çalkalanıyor. Ne savaşı canım terör o.

 

Bir devletin diplomatını piyon kullanarak öldürmek terör mü?
Atari oynar gibi militanları kapıştırıp, canlı bombaları ortalığa salmak terör mü?
 

Dünya değişti, teknoloji değişti e haliyle savaşların seyri de... Hiçbir yerde güvende olmadığını hissettiğin sürece, psikolojik olarak savaşta sayılırsın. Doları yükselt, terörü destekle, silah sat, Avrupa Birliği'ne alma, darbe yap. Al sana Yeni Nesil Dünya Savaşları.  Neler oldu şöyle hızlıca bir üzerinden geçelim. 

 

Rus Büyükelçisi Karlov FETÖ'cü bir polis tarafından vuruldu. (Rusya ve Türkiye ilişkilerinin düzelmesi için büyük çaba harcayan Karlov, Suriye'deki barış görüşmelerinin sürdürülmesi için de kilit isimlerden biriydi.) Türkiye’de gün ortasında Rus elçisinin siyasi bir suikasta kurban gitmesi akıllara, Birinci Dünya Savaşını tetikleyen, benzer elçilik suikastini getirdi. Aynı gün Berlin'de bir tır yılbaşı pazarına girdi, aynı 4-5 ay önce Fransa, Nice'te olduğu gibi. Hemen ardından Rusya Dış-işleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Moskova'da başından vurulmuş halde bulundu. Zurih'te bir camiye saldırıda bulunuldu, Halep'te insanlık dramı yaşanıyor, El Bab’da sözde ittifaklar arasında Game Of Thrones'u aratmayacak bir savaş var. Bir yandan da Rakka'da IŞİD ve destekçisi halk her gün farklı ülkeler tarafından bombalanıyor. Kim kiminle savaşıyor belli değil. Türkiye'de iki haftada iki bomba patladı. İki haftada Mısır'da benzer patlamalar hem Müslümanları hem gayrimüslimleri öldürdü. Katar, Suudi Arabistan, Lübnan, Cezayir tehditler almaya devam ediyor. Orta-doğu bir bataklığın içinde gömülüyor. Batı da yükselen aşırı sağ oylarla birlikte nereye savrulduğumuzu bilmiyoruz.

 

 

 

Üçüncü Dünya savaşı mı? 

 

Bir Trump kadar uzak dünyaya.

 

Böyle Üçüncü Dünya Savaşı mı olurmuş hem? Önce bir ovada itilaf ve ittifak devletleri karşı karşıya gelecek. Sonuna kadar çatışacak. Silahlar, oklar, mızraklar falan...

 

Neyse Pokemon Go oynamaya devam....

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI