Bugun...
Reklam
Reklam
EGZERSİZ VE YAĞ YAKIMI


Şehmus Demir Daha fit bir vücut için!
 
 

Bir önceki 2 yazımda mevcut göbekten kurtulmak için bel bağlanan mekik hareketlerinin anlamsızlığını ve ne kadar doğru egzersiz yaparsak yapalım DOĞRU beslenme olmadan nafile çabalar sarf edeceğimizi anlatmaya çalıştım. Bu yazımda ise doğru beslenme sorununu çözdüğümüzü varsayarak egzersiz kısmında neler yapabiliriz onlara bakacağız. 

Sizlere öncelikle vücudumuzun yağ yakma makinelerinden bahsetmek istiyorum; KASLAR.

Kas oranınız ne kadar fazlaysa vücudunuz dolaylı ve doğrudan o kadar fazla yağ yakar. 

Öncelikle dolaylı yola bakalım...

Bundan önceki yazımda size bazal metabolizmadan bahsetmiştim. Bazal metabolizma hiçbir eylem yapmadan, vücudun rölantideyken harcadığı enerji miktarıdır. Bazal metabolizmanız ne kadar büyükse o kadar çok kalori harcarsınız. Hem de oturduğunuz yerde, hem de hiç çaba saf etmeden. Bazal metabolizmayı büyütmenin tek yolu ise kas organizasyonundan geçer. Yani ne kadar kas o kadar büyük bazal metabolizma, ne kadar büyük bazal metabolizma o kadar hızlı yağ yakımı. Bayan okurlarımın burun kıvırdığını görür gibiyim. Yine meslek hayatımda karşılaştığım en anlamsız fakat hiç eskimeyen bayanların ‘’ben kas yapmak istemiyorum’’ mitini bir açıklığa kavuşturayım önce. Kas gelişimi tamamen hormonel bir olaydır. Kas gelişimiyle ilişkili hormon ise Testosteron yani erkeklik hormonudur. Erkeklerde bu hormonun salınımı kadınlardan yaklaşık 20 kat fazladır. Şimdi soruyorum size. Kasları gelişsin diye gerekli hormonu sizden 20 kat fazla olan bir garip Haftada 3-4 hatta 5 gün devasa ağırlıklarla deliler gibi çalışıp bunu bir sürü yan yardımlarla desteklediği halde 2 gıdım kas gelişimi için seneler harcıyorsa siz neyinize güvenerek kas yapmak istemiyorum diyorsunuz? J Bu konudaki cevap basittir : İsteseniz de yapamazsınız. O nedenle sevgili hanımlar kas egzersizleri yapmaktan kaçmayın. Sizin üzerinizdeki etkisi sağlıklı ve sıkı bir vücuttan öteye gitmeyecektir. Doğru beslenmeyle beraber sadece kas egzersizi bile yağ yakmanızı ve sıkılaşmanızı sağlamak için yeterlidir. Daha iyi organize olmuş kasların enerji ihtiyacı da yüksek olacaktır. Böylece egzersiz esnasında da daha fazla kalori harcayabileceksiniz. 

Ama hem doğru beslenir, hem kas egzersizleri, hem de cardio egzersizleri yaparsanız işte o zaman tadından yenmez. Maksimum sağlık, minimum yağ oranının en iyi yolu bu üçlüdür. Evet büyük bir bazal metabolizmaya sahip olmak güzeldir. Ama hem büyük hem de hızlı bir metabolizma daha iyidir. Metabolizmayı hızlandıranın en etkin yolu ise cardio egzersizleridir. 

Bilinenin aksine (ya da korkulanın) öyle saatlerce antrenman yapmaya da gerek yoktur. Yapılan son araştırmalar yüksek şiddetli kısa süreli yapılan H.I.I.T egzersizlerinin 20-30 dk lık süreçte hem kas çalışmalarının hem de kardiovasküler çalışmaların aynı anda yapılabildiğini göstermiştir. Tabii şiddet yüksek olduğu için belli kardiovasküler risk taşıyanlar ve uzun süredir egzersize ara verenler için daha ılımlı başlangıçları tavsiye ediyorum. Benim zaman sıkıntım yok diyen okurlarım için ise bir çok seçenek mevcut. Bana mail atarsanız ’’ size özel’’ egzersiz programları düzenleme konusunda yardımcı olabilirim. 

Kas egzersizleriyle beraber cardio egzersizlerinin de yağ yakımı üzerine dolaylı bir etkisi vardır. A.C.E verilerine göre insanlar derin uykudayken %50 ila 70 arası oranında enerjilerini yağlardan sağlarlar. Bu yağ yakımının %50 mi yoksa %70 mi olacağını ise kondisyon durumumuz belirler. Yani cardio egzersizleri sayesinde hem egzersiz esnasında hem de gece uyurken daha fazla yağ yakabilirsiniz. 

Çok önemli bir detay ise yaptığımız egzersizlerin sadece yağ yakımına yönelik olması değil aynı zamanda sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak amacına hizmet etmesi gerekir. 

Unutmayın; önce sağlık

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI