Bugun...
Reklam
Reklam
NBA Logosu Nasıl Bulundu?


Tayfun Kublay Tayfungozunden.com
 
 

Merhaba;

Basketbol dünyasında hep bir NBA denir durur. Mesela;

  • Hedefim NBA'e gitmek....
  • NBA oyuncu sendikasının grevi...
  • NBA draft seçimleri...
  • NBA takas zamanı... gibi.

Hep dilimizde olan dünyanın en gösterişli, belki de en karmaşık ama en iyi ve en güçlü bu liginin logosu nasıl bulunmuş biliyor musunuz?

 

İşte size NBA logosunun hikayesi!

1969 yılında, ABA (Amerikan Basketbol Birliği) karşısında daha prestijli olmak isteyen NBA ( 1976’da bu iki kurum NBA adıyla birleşmiştir) farklı bir arayış içerisindeydi.

Daha çok tanınmak için modern ve ilgi çekici bir logo tasarımına sahip olmaları gerekiyordu. NBA yöneticilerinden Siegel Gale’in kurucusu Alan Siegel’e giderek yardım istediler. Siegel bu yardım talebi üzerine spor magazin fotoğraf arşivlerini incelemeye başladı ve incelerken Lakers’lı All-Star oyuncu Jerry West’in fotoğrafı dikkatini çekti.

Dinamik ve hareketli olan bu fotoğraf NBA’i anlatıyordu sanki.

Bir çok kişi NBA logosa ilham veren ismin Jerry West olduğunu kabul etse de, Siegel logodaki figürün tüm dünyaya mal olduğunu ve bir kişi veya takımla tanımlanmasının yanlış olduğunu söylüyordu.

Ayrıca NBA yönetim kadrosundan David Stern, logoda kullanılan silüetin West’e ait olduğuna dair ellerinden bir kanıtın olmadığını belirtmiştir.

Spekülasyonlar, inkar etmeler, hedef değiştirici açıklamalar bir yana NBA'in logosu biz basketbol severlerin hafızasına bu şekilde yer etmiştir. Nokta!

Gelin bir daha yakından bakalım. Ne dersiniz? Çok güzel değil mi?

Selamlar;

Tayfun K.

 

YORUMLAR

Alper
16-12-2018 18:05:00
hiç bilmiyordum, harika yazı olmuş, elinize sağlık...

YORUM YAZYORUM YAZ

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI